Zarejestruj się Zapomniałeś hasła?

Artykuły

Kategorie

Zabytki w Polsce

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

wojewodztwo  pomorskie 644
wojewodztwo  warmińsko-mazurskie 473
wojewodztwo  wielkopolskie 247
wojewodztwo  małopolskie 163
wojewodztwo  lubuskie 155
wojewodztwo  dolnośląskie 132
wojewodztwo  mazowieckie 122
wojewodztwo  zachodnio-pomorskie 122
wojewodztwo  kujawsko - pomorskie 113
wojewodztwo  podkarpackie 100
wojewodztwo  podlaskie 83
wojewodztwo  śląskie 56
wojewodztwo  lubelskie 41
wojewodztwo  opolskie 37
wojewodztwo  łódzkie 33
wojewodztwo  świętokrzyskie 28

Reklama

Na forumOcena i komentarz nowych obiektów.
wysłana przez tedesse
XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
wysłana przez aspiryna
Guzik nie mam pojecia jaki
wysłana przez aspiryna

Komentarze

2012-05-09 Nick: Contessa
Obecnie Kasztel w Szymbarku pełni rolę Ośrodka Konferencyjno - Wystawienniczego. http://www.gorlice.art.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu.html ZAPRASZAM DO ZWIEDZANIA
2012-05-01 Nick: mireks_si
Błędna lokalizacja obiektu cmentarz 11 wsi znajduje się nieco poniżej czyli tak jak w moim wpisie w Żelichowie.
2012-02-27 Nick: Mariusz
Kościół o konstrukcji szkieletowej powstał w 1798 r. Świątynię zbudowano na planie wydłużonego prostokąta z wieżą od strony...

Zamek Swobnica

Wzmianka o ziemi wokół Swobnicy pojawia się po raz pierwszy w dokumencie księcia Barnima I z 1235 roku, kiedy to ów książę nadaje „Terram Banen” zakonowi Templariuszy. W 1312 na mocy papieskiej bulli majątek Templariuszy zostaje przekazany Zakonowi Joanitów.
Zamek w Swobnicy
Pierwsze informacje o murowanym zamku pochodzą z 1397r . Pierwotny kształt zamku był zbliżony do jego współczesnych form. Wybudowany w formie kwadratu wyróżniał się charakterystyczną, wysoką (31m) wieżą, której dolna część służyła jako więzienie. Pożar zamku w 1621 roku, zniszczył aptekę, bibliotekę zamkową i główne skrzydło. W 1680r zamek stał się własnością księżnej Doroty Szlezwicko – Holsztynskiej.

W latach 1680 - 1690 nastąpiła modernizacja i przebudowa zamku w stylu barokowym. Powstała trójskrzydłowa rezydencja, ktόrą możemy podziwiać  do dziś. Pomimo skromnej formy zewnętrznej zamek, a właściwie pałac zachwyca całkowicie zachowanym barokowym wyposażeniem wnętrz, na ktόre składają się bogate dekoracje sztukatorskie, kominki, drewniane klatki schodowe itp.
W 1711r nowym właścicielem zamku jest  Fryderyk Wilhelm von Brandenburg-Schwedt, następnie jego brat
Fryderyk Henryk, który jednak zmarł 7 lat później. Od tej pory zamek jest własnością państwa pruskiego.
Na początku XX wieku zamek był własnością rodziny Hohenzollernów.

Na przełomie XIX i XX wieku przeprowadzono kolejne prace renowacyjne. Z wieży uczyniono platformę widokową i odnowiono zaniedbane wnętrza.  Do końca II wojny światowej zamek był dzierżawiony a ostatnimi dzierżawcami była rodzina von Dassel. W trakcie wojny służył jako magazyn różnym muzeom, które obawiając się nalotów lotniczych ukryły swoje eksponaty w Zamku w Swobnicy, który nie był strategicznym punktem manewrów wojskowych drugiej wojny światowej – przez co prawdopodobnie ocalało wiele dzieł sztuki.

Zaraz po wojnie i opuszczeniu Swobnicy przez starych mieszkańców, w zamku usytuowano wiele prywatnych mieszkań. Stało się tak z pewnością dlatego, że jego wnętrza wciąż były kompletnie umeblowane i wyposażone w przedmioty codziennego użytku.

W 1948 roku utworzono tu PGR. Pomimo późniejszych planów utworzenia w zamku domu wypoczynkowego lub hotelu, do końca lat 70. obiekt został tak zdewastowany, że nie nadawał się już na biura PGR’u. Systematyczne penetrowania zabytku przez poszukiwaczy darmowych materiałów budowlanych i skarbów doprowadziło zamek do stanu ruiny. Od 1989 zamek znalazł się znów w rękach prywatnych, ale nie doczekał się odbudowy. Pierwszy powojenny prywatny właściciel, firma Complex Import-Export nie podjęła się renowacji zabytku, zaś w 1992 roku Urząd Gminy Banie sprzedał zamek Belgowi Johannowi van Leenderrt, z firmy Agro-Bor.

Więcej informacji na temat zamku, jego historii i dalszych losach znajdziesz na stronie swobnica.org
Zdjęcia udostępnione w naszym serwisie dzięki uprzejmości autorów strony swobnica.org.

Życzymy Stowarzyszeniu "Zamek Swobnica" samych sukcesów w ratowaniu zamku.

Źródło: Na podstawie: Swobnica-Wildenbruch, Roman Czejarek, Stowarzyszenie czas przestrzeń tożsamość, Szczecin 2006, ISBN: 83-923059-3-0.


Aktualnie
45 Gości, 0 Użytkowników

Ostatnio dołczyli do nas
Witamy Stefan123, nasz najnowszy użytkownik.
Nasi sympatycy
Wybierz użytkownika