Zarejestruj się Zapomniałeś hasła?

Artykuły

Kategorie

Zabytki w Polsce

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

wojewodztwo  pomorskie 644
wojewodztwo  warmińsko-mazurskie 473
wojewodztwo  wielkopolskie 247
wojewodztwo  małopolskie 163
wojewodztwo  lubuskie 155
wojewodztwo  dolnośląskie 132
wojewodztwo  mazowieckie 122
wojewodztwo  zachodnio-pomorskie 122
wojewodztwo  kujawsko - pomorskie 113
wojewodztwo  podkarpackie 100
wojewodztwo  podlaskie 83
wojewodztwo  śląskie 56
wojewodztwo  lubelskie 41
wojewodztwo  opolskie 37
wojewodztwo  łódzkie 33
wojewodztwo  świętokrzyskie 28

Reklama

Na forumOcena i komentarz nowych obiektów.
wysłana przez tedesse
XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
wysłana przez aspiryna
Guzik nie mam pojecia jaki
wysłana przez aspiryna

Komentarze

2012-05-09 Nick: Contessa
Obecnie Kasztel w Szymbarku pełni rolę Ośrodka Konferencyjno - Wystawienniczego. http://www.gorlice.art.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu.html ZAPRASZAM DO ZWIEDZANIA
2012-05-01 Nick: mireks_si
Błędna lokalizacja obiektu cmentarz 11 wsi znajduje się nieco poniżej czyli tak jak w moim wpisie w Żelichowie.
2012-02-27 Nick: Mariusz
Kościół o konstrukcji szkieletowej powstał w 1798 r. Świątynię zbudowano na planie wydłużonego prostokąta z wieżą od strony...

Pałac von Treskov z 1806 roku.

W 1797 roku, wkrótce po utworzeniu Prus południowych, król Fryderyk Wilhelm II odebrał owińskim cysterkom ich dobra i oddał bankierowi berlińskiemu Ottonowi Zygmuntowi von Treskow, uprzednio nobilitowanemu. U tegoż bankiera król pruski był mocno zadłużony.

Pałac w Owińskach foto: masolaW przeciwieństwie do innych Niemców, którzy równie łatwą drogą obejmowali majątki w Poznańskiem i następnie odsprzedawali je z dużym zyskiem, Zygmunt von Treskow osiadł wraz z rodziną w Wielkopolsce i zabrał się do rozwijania gospodarki i poszerzania swych posiadłości. Główne rezydencje von Treskowów znajdowały się w: Owińskach, Radojewie, Wierzonce, Chludowie, Biedrusku, Nieszawie, Morasku i Knyszynie. Najokazalszym spośród nich pozostaje jednak do dziś klasycystyczny pałac w Owińskach, główna siedziba rodu (wzniesiony w latach 1804-1806), z którym sąsiaduje usytuowany po drugiej stronie Warty pałac w Radojewie, dawna letnia rezydencja rodziny von Treskowów, zamieniona na siedzibę rodową dla Henryka Baltazara, syna Zygmunta.

Projektantem pałacu był prawdopodobnie Dawid Gilly, następnie przebudowany został przez słynnych architektów berlińskich: Karola Fryderyka Schinkla i Franciszka Catela.

Budynek jest założony na planie prostokąta w stylu późnoklasycystycznym, obszerny, jednopiętrowy. Z zewnątrz wysokie piwnice wyodrębnione za pomocą kamieni polnych (w czasie wojny w tych piwnicach urządzono katownie). Kondygnacje bryły pałacu zaznaczono gzymsem kordonowym i podokiennym oraz zróżnicowanym kształtem okien. W fasadzie frontowej utworzono portyk wsparty na czterech kolumnach doryckich, nad którym znajduje się taras. Przed pałacem usytuowany jest staw, na środku którego znajdował się niegdyś domek dla ptactwa. Splendoru całości dodawała fontanna umieszczona przed pałacem.

Wewnątrz szczególnie ciekawa jest trójnawowa sień z kolumnami oraz Litografia pałacu wg: Aleksandra Dunckera (1813 - 1897) nakryty parasolowatym sklepieniem westybul. Na piętrzeznajduje się obszerna sala przez całą szerokość budynku. W partiach bocznych pałacu dwie symetryczne spiralne klatki schodowe.

Pałac położony jest w sporym XIX wiecznym parku, zaprojektowanym przez Petera Josepha Lenne, z okazami starych drzew m.in. białodrzewy i jesiony, oraz systemem nawadniającym staw. Do rezydencji prowadziły wejścia przez dwa symetrycznie usytuowane po obu stronach stawu budynki bramne(kordegardy)z ok.1810 roku i droga dająca początek alejom lipowym. Na północ od pałacu znajdują się zabudowania folwarczne. Dom rządcy (ok. 1840), neogotycka kuźnia (I poł XIX w), obora i stajnia.

W Owińskim pałacu zaraz po wojnie utworzono zakład dla sierot z powstania warszawskiego. Później, po przeniesieniu sierocińca, utworzono szkołę podstawową i przedszkole. Wówczas stan budynku był jeszcze dobry.

W latach 1997 – 2004 pałac był własnością prywatną. Właściciel nie wywiązał się ze swego obowiązku ochrony zabytku i pałac został zdewastowany. Rozgrabiono to, co pozostało w pałacu po wyprowadzeniu stąd szkoły podstawowej i przedszkola, co dało się wynieść i sprzedać na złom, bądź zużyć na opał.

Dzisiaj ponownie własność gminy Czerwonak, zabezpieczona, lecz nieomal w ruinie. Budynki bramne zostały odrestaurowane przy pomocy dotacji z Unii Europejskiej, pałac do tej pory czeka na inwestora.

 

Tekst: Informacja Turystyczna gminy Czerwoniak


Aktualnie
56 Gości, 0 Użytkowników

Ostatnio dołczyli do nas
Witamy Stefan123, nasz najnowszy użytkownik.
Nasi sympatycy
Wybierz użytkownika