Zarejestruj się Zapomniałeś hasła?

Artykuły

Kategorie

Zabytki w Polsce

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

wojewodztwo  pomorskie 644
wojewodztwo  warmińsko-mazurskie 473
wojewodztwo  wielkopolskie 247
wojewodztwo  małopolskie 163
wojewodztwo  lubuskie 155
wojewodztwo  dolnośląskie 132
wojewodztwo  mazowieckie 122
wojewodztwo  zachodnio-pomorskie 122
wojewodztwo  kujawsko - pomorskie 113
wojewodztwo  podkarpackie 100
wojewodztwo  podlaskie 83
wojewodztwo  śląskie 56
wojewodztwo  lubelskie 41
wojewodztwo  opolskie 37
wojewodztwo  łódzkie 33
wojewodztwo  świętokrzyskie 28

Reklama

Na forumOcena i komentarz nowych obiektów.
wysłana przez tedesse
XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
wysłana przez aspiryna
Guzik nie mam pojecia jaki
wysłana przez aspiryna

Komentarze

2012-05-09 Nick: Contessa
Obecnie Kasztel w Szymbarku pełni rolę Ośrodka Konferencyjno - Wystawienniczego. http://www.gorlice.art.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu.html ZAPRASZAM DO ZWIEDZANIA
2012-05-01 Nick: mireks_si
Błędna lokalizacja obiektu cmentarz 11 wsi znajduje się nieco poniżej czyli tak jak w moim wpisie w Żelichowie.
2012-02-27 Nick: Mariusz
Kościół o konstrukcji szkieletowej powstał w 1798 r. Świątynię zbudowano na planie wydłużonego prostokąta z wieżą od strony...

Pozostały tylko pałacowe ściany.

Trochę historii.

   Pierwsza wzmianka o wsi Skrzynka (niem.Grünenbergh), pochodzi z roku 1337. Jej właścicielem był prawdopodobnie Henningh Grünenberch. Od 1841 roku Skrzynka należała do Ludwika Dudy. Na początku XX wieku pałac przeszedł w ręce rodziny Ramm. Po II wojnie światowej nieruchomość przejął PGR. Po upadku PGR-ów majątek przejeła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Od 1992 roku pałac wraz z parkiem jest w dzierżawie - artykuł ze strony powiatu pyrzyckiego podaje:.

"Już pod koniec -1992 roku kompleks wydzierżawiła spółka „Agrol" z Wołczyna. Bez pomysłu na zagospodarowanie pałacu. W 1999 roku dzierżawa została przejęta przez spółkę z Lipian „Areco-Sveden" związaną z Lesem Gondorem. W 2003 roku, w wyniku upadłości tej spółki, nieruchomość została przejęta przez zarządcę przymusowego, a Agencja Nieruchomości Rolnych (następca prawny AWRSP) rozwiązała umowę dzierżawy ze skutkiem na dzień 15 marca 2004 r. Cóż z tego, skoro dzierżawca nieruchomości nie wydał. Z czasem upadła spółka została przejęta przez osobę fizyczną powiązaną z Lesem Gondorem, która przejęła także dzierżawę pałacu."

Należy nadmienić że pałac był remontowany w latach 80-tych XX wieku, i w ręce kolejnych dzierżawców został przekazany w bardzo dobrym stanie.  Obecnie pałac po dwudziestu latach dzierżawy nie ma okien, drzwi, wnętrza pałacowe zostały zdewastowane, dach jest w opłakanym stanie. Jedyne co jeszcze stoi to mury. Ciekawe komu zależy na dewastacji obiektu, czy jest to celowe działenie? Wszak obiekt wpisany jest do rejestru zabytków (poz. 33 z dnia 1.03.2000 DZ-4200/49/O/99/2000).

Pałac

   Pałac wraz z parkiem powstał około 1850r. Fundatorem założenia był ówczesny właściciel tych dóbr Ludwik Duda. Obiekt dwukondygnacyjny, podpiwniczony, murowany z cegły, otynkowany, przykryty niskim dachem dwuspadowym. Pałac zbudowany w stylu neogotyku angielskiego z przełomu XVIII/XIX w.  Fasada symetryczna, dziewięcio - osiowa z ryzalitami bocznymi. Część centralna w formie pseudoryzalitu zwieńczonego trójkątnym naczółkiem. Pseudoryzalit otwiera się arkadą o wykroju łuku Tudora, wysoką na dwie kondygnacje. W tej partii budowli mieści się wgłębny ganek z wejściem głównym i balkon wsparty na kolumienkach. W elewacji ogrodowej ryzalit centralny i dwa aneksy boczne. Elewacja szczytowa wsch., 5-osiowa o bogatym wyposażeniu architektonicznym, zwieńczona schodkowym szczytem krenelażowym. Cechą charakterystyczna są ośmioboczne filary, opinające jego narożniki. W bryle wyróżniają się ponadto schodkowe attyki elewacji szczytowych. W elewacji frontowej, na osi, główne wejście podkreślone wysokim gankiem wnękowym, zamkniętym łukiem Tudorów. Rozplanowane wnętrza ukształtowane dwoma ciągami pomieszczeń, przedzielonymi korytarzem biegnącym wzdłuż całego budynku. Na osi poprzecznej, za głównym wejściem obszerny westybul i salon ogrodowy.

Teraz:

   Na chwilę obecną miejscowe władze oraz mieszkancy poszukują wszelkich możliwych rozwiązań, które pomogly by uratować obiekt przed całkowitym zniszczeniem.
Może drogi czytelniku masz pomysł jak to zrobić - skontaktuj się z nami.


Żródła:
1. Tekst i zdjęcia nadesłała p. Maria
2. Artykuł z gazety powiatowej - http://pyrzyce.home.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=313&catid=44&Itemid=76
Aktualnie
58 Gości, 0 Użytkowników

Ostatnio dołczyli do nas
Witamy Stefan123, nasz najnowszy użytkownik.
Nasi sympatycy
Wybierz użytkownika