Zabytkowa rezydencja średniowieczna - zamek. » Oporów

foto: PIOTR


Spędziłem tutaj jedną noc i na pewno wrócę do tego miejsca ponieważ jest to wspaniały zakątek polski i zabytek. Mówię o zamku w Oporowie. Oporów jest to wieś leżąca w powiecie kutnowskim, województwie łódzkim. O Oporowie mówi się od XIV w., była to rezydencja rodu Oporowskich, herbu Sulima. W tej chwili trudno nawet wyobrazić sobie, ze przed 1424 r. uzyskał prawa miejskie, które utracił pod koniec XVIII w. Władysław Oporowski , syn Mikołaja wojewody łęczyckiego, właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-1453 był twórcą rezydencji rodowej zamku jak również kościoła z klasztorem oo. Paulinów. Początek XVII w. rodzina Tarnowskich herbu Rola, przejmuje dobra oporowskie, a w XVIII w. cały teren dóbr wraz z zamkiem należały do Sołłohubów. W XIX w. Oporów przeżywał oblężenie ponieważ był wielokrotnie sprzedawany i tak kolejno był własnością Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich. Rodzina Karskich Elżbieta i Michał Szymon w 1932 roku stali się właścicielami Oporowa. W 10 hektarowym parku założonym w XIX w. stoi zamek, który jest późnogotycką rezydencją obronną wzniesioną około 1440 roku. Zamek otoczony jest fosą, dzięki czemu mamy wrażenie, że pobudowano go na wyspie, jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Zamek oporowski składa się z czterobocznego dziedzińca składa się z baszty w której jest kaplica, domu mieszkalnego, wieży wszystko łączą mury obronne. W zamku od 1949 roku znajduje się muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Dzieła sztuki wyroby rzemiosła artystycznego reprezentują kulturę szlachecką. Zbiory pochodzą z przekazów, darów zakupów własnych reprezentują różne epoki od XVI do początku XX w. Jest również na zamku kilka przedmiotów pochodzących z samej rezydencji i są to między innymi portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., naczynia fajansowe angielskie z Shelton, z końca XIX w., lustra z żardinierami z pocz. XIX w., i pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w..
Wspaniale piszę się o tej rezydencji i muzeum, ale za chwilię jak nie znajdą się pieniądze na naprawę mostu nad fosą to zwiedzający bedą mogli podziwiać zamek z przed fosy, a muzeum będzie musiało być zamknięte ponieważ już w tej chwili chodzenie po moście grozi wpadnięciem do fosy. Zamek wpisany jest do rejestru zabytków i jest na pewno główną atrakcją turystyczną w regionie.
Galeria
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 52.2758 E°: 19.5661 Współrzedne GPS » N° 52° 16´ 32.88 » E° 19° 33´ 57.96
Style architektoniczne
Gdańsk ul. Pod Zrębem - zabytkowy dom do wyburzenia. » województwo: pomorskie » miejscowość: Gdańsk
Brama Mariacka » województwo: pomorskie » miejscowość: Gdańsk
Muzeum Regionalne » województwo: podkarpackie » miejscowość: Jasło
Zabytkowy odwach wartownia z 1837 roku » województwo: mazowieckie » miejscowość: Płock
Kosciół gotycki świętych Augustyna i Anny » województwo: warmińsko-mazurskie » miejscowość: Babiak
Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm