Zabytkowa wieża bramna z kaplicą 1320 - 1330 » Braniewo

foto: aspiryna

Pod koniec XIII wieku w czasach biskupa Henryka I Fleminga zaczął postawać zamek w Braniewie. Zbudowano go z cegły zapewne na miejscu poprzedniej warowni założonej przez Krzyżaków. Architekci założyli, że zamek zbudowany zostanie na planie kwadratu z przelotem bramnym od południowego wschodu wiodącym na główny dziedziniec przez budynki mieszkalne. Po kilkunastu latach od zbudowania warowni bo w latach 1320-1330 rozbudowywano zamek, który otoczono murem obronnym z dwiema potężnymi wieżami, od północy i zachodu. Wzdłuż muru od strony północno-wschodniej zbudowano budynki gospodarcze. W czasie tej rozbudowy celowo podwyższono wieżę bramną między dziedzińcem a podzamczem, gdzie umieszczono w górnej kondygnacji kaplicę. W zamku od roku 1340 rezydował burgrabia. Wojska polskie w 1454 roku zdobyły zamek, a po kilku latach ponownie wszedł w posiadanie biskupów. Każda wojna przynosiła nowe wydarzenia Szwedzi okupujący Braniewo w latach 1633 – 35 zbudowali przed zamkiem bastiony i szańce. Wojska Napoleońskie również stacjonowały w Braniewie. Rok 1811 był ważnym wydarzeniem w dziejach zamku, ponieważ powstała w tym miejscu szkoła. Lata 1873 -74 są smutne dla zamku ponieważ zaczęto rozbierać częściowo zabudowania. Druga wojna światowa dokończyła dzieła zniszczenia zamczyska, w roku 1945 zamek doszczętnie spłonął, a resztki zamku rozebrano w 1958 roku.
Ocalała jedynie wieża bramna z kaplicą na piętrze. Ocalała, ale jaki będzie jej los to nie wiemy, w tej chwili jak widać na zdjęciu pomału umiera.
Resztki zamku znajdują się w południowo-wschodniej części Starego Miasta niedaleko katolickiego kościoła św. Katarzyny.
Galeria
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 54.3819 E°: 19.8260 Współrzedne GPS » N° 54° 22´ 54.84 » E° 19° 49´ 33.6
Style architektoniczne
Zabytkowa kaplica Jerozolimska z 1829 roku. » województwo: warmińsko-mazurskie » miejscowość: Orneta
Mauzoleum Fischerów » województwo: warmińsko-mazurskie » miejscowość: Łężany
Interesujący budynek » województwo: warmińsko-mazurskie » miejscowość: Ględy
Lapidarium » województwo: lubuskie » miejscowość: Kożuchów
Muzeum Ziemi Kłodzkiej » województwo: dolnośląskie » miejscowość: Kłodzko
Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm