Zarejestruj się Zapomniałeś hasła?

Kategorie

Zabytki w Polsce

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

wojewodztwo  pomorskie 644
wojewodztwo  warmińsko-mazurskie 473
wojewodztwo  wielkopolskie 247
wojewodztwo  małopolskie 163
wojewodztwo  lubuskie 155
wojewodztwo  dolnośląskie 132
wojewodztwo  mazowieckie 122
wojewodztwo  zachodnio-pomorskie 122
wojewodztwo  kujawsko - pomorskie 113
wojewodztwo  podkarpackie 100
wojewodztwo  podlaskie 83
wojewodztwo  śląskie 56
wojewodztwo  lubelskie 41
wojewodztwo  opolskie 37
wojewodztwo  łódzkie 33
wojewodztwo  świętokrzyskie 28

Reklama

Na forumOcena i komentarz nowych obiektów.
wysłana przez tedesse
XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
wysłana przez aspiryna
Guzik nie mam pojecia jaki
wysłana przez aspiryna

Komentarze

2012-05-09 Nick: Contessa
Obecnie Kasztel w Szymbarku pełni rolę Ośrodka Konferencyjno - Wystawienniczego. http://www.gorlice.art.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu.html ZAPRASZAM DO ZWIEDZANIA
2012-05-01 Nick: mireks_si
Błędna lokalizacja obiektu cmentarz 11 wsi znajduje się nieco poniżej czyli tak jak w moim wpisie w Żelichowie.
2012-02-27 Nick: Mariusz
Kościół o konstrukcji szkieletowej powstał w 1798 r. Świątynię zbudowano na planie wydłużonego prostokąta z wieżą od strony...
Home » Zamki » Zabytkowy pałacyk zameczek

Zabytkowy pałacyk zameczek » Opinogóra Górna

Pałacyk zameczek
foto: aspiryna

PAŁACYK ( ZAMECZEK )

Opinogórski pałacyk powstawał w pierwszej połowie XIX wieku. Z  roku 1828 pochodzi list, w którym Zygmunt Krasiński pisał do ojca, gen. Wincentego Krasińskiego, o postępujących pracach budowlanych.
Pomysł powstania budowli łączymy z Marią Urszulą z  Radziwiłłów Krasińską, żoną generała i  matką poety. To ona prawdopodobnie pragnęła stworzyć w Opinogórze „Puławy Mazowsza”, rezydencję wzorowaną na słynnej siedzibie księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Nie wiemy, kto był projektantem budynku. Przypuszcza się, że mógł to być jeden z architektów współpracujących z Krasińskimi, a więc Piotr Aigner, Henryk Marconi lub Hilary Szpilowski. Niestety cała dokumentacja wraz z nazwiskiem autora przechowywana była w Warszawie, w Bibliotece Krasińskich. Jej zbiory spłonęły w czasie powstania warszawskiego w 1944 roku. Być może jakiś udział w projektowaniu budowli miała Maria Urszula Krasińska, o której wiadomo, że miała zdolności plastyczne, a rodzina przechowywała album z jej rysunkami przedstawiającymi architekturę gotycką. 

Opinogórski pałacyk prawdopodobnie stanął na zrębach jakiegoś dawnego budynku. W XIX wieku modne było tzw. oblekanie  budowli w „kostium gotycki”, czyli nadawanie istniejącym zabudowaniom cech architektury średniowiecznej. Chyba  właśnie tego dokonano na polecenie Wincentego Krasińskiego w Opinogórze. Powstała niewielka, lekka budowla o ostrołukowych oknach z pomieszczeniami zdobionymi pięknymi sztukateriami. Znajdujący się przed budynkiem mur nadał pałacykowi obronny charakter. Stąd wzięło się używane wobec budowli określenie „zameczek”.

Ta perełka polskiego neogotyku  była prezentem ślubnym generała Krasińskiego dla Zygmunta i Elżbiety ( Elizy ) z Branickich.  Oficjalnie pałacyk przekazano  młodej parze latem 1843 roku.  Dwa lata później, prawdopodobnie na polecenie Elizy, rozbudowano zameczek, powiększając go o  dwa salony od strony północnej.

Wiadomo, że budynek pełnił pierwotnie funkcję pawilonu ogrodowego. Był bowiem usytuowany w parku, na zapleczu zamieszkiwanego na co dzień dworu. Zameczek  stanowił atrakcję w okresie lata,  wtedy przyjmowano w nim  gości.

Po śmierci Zygmunta, tj. po roku 1859,  budynek ulegał stopniowemu zniszczeniu. W latach siedemdziesiątych XIX wieku przeprowadzono  pierwszy duży remont. Natomiast w roku 1894 dokonano  przebudowy obiektu wg projektu Józefa Hussa. Dobudowano wtedy ryzalit od strony wschodniej, portyk przed wejściem zwieńczono schodkowym szczytem, podniesiono dach i przykryto wieżę dachem namiotowym.

W czasie I wojny światowej w Opinogórze miały miejsce ciężkie walki niemiecko – rosyjskie. Wtedy pałacyk został poważnie zniszczony. W dwudziestoleciu międzywojennym pokryto budynek dachem i wstawiono okna. Były to jednak prowizoryczne zabezpieczenia, a II wojna światowa dokonała dzieła zniszczenia, podobnie jak lata powojenne.

Działania mające na celu zrekonstruowanie pałacyku podjęto w końcu lat pięćdziesiątych. W roku 1958 rozpoczęto odbudowę zameczku. Dokonano wtedy rekonstrukcji obiektu   przywracając mu pierwotny charakter. W roku 1961 otwarto w nim Muzeum Romantyzmu.

Wpis z:  http://www.muzeumromantyzmu.pl/pl/zamek


Wpis dodał: aspiryna / 2011-06-30

Oceń obiekt:
Oddano głosów :0


Galeria

Aby dodać komentarz - Zaloguj się!

Wasze komentarze

~ :
Data:

Odsłon: 3393

Polecamy

Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie

Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 52.9057 E°: 20.7173  Współrzedne GPS » N° 52° 54´ 20.52   » E° 20° 43´ 2.28

Zobacz również:
Województwo: mazowieckie Powiat:  ciechanowski  Gmina:  Opinogóra Górna Miejscowość:  Opinogóra Górna

Style architektoniczne

inne wybrane obiekty :
Pomnik W XXX ROCZNICĘ MO i SB » województwo: podkarpackie   » miejscowość: Jaśliska
Zabytkowa willa Gryf z 1932r » województwo: pomorskie   » miejscowość: Gdynia
Kościół jezuicki z XVII-XVIII w. » województwo: mazowieckie   » miejscowość: Pułtusk
Pałac z 1766 roku » województwo: lubuskie   » miejscowość: Drezdenko
Kościół p.w. św. Marcina z 1664 » województwo: podkarpackie   » miejscowość: Zwiernik

Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm

Aktualnie
54 Gości, 0 Użytkowników

Ostatnio dołczyli do nas
Witamy Stefan123, nasz najnowszy użytkownik.
Nasi sympatycy
Wybierz użytkownika