Zamek rodziny von Wiedenbach » Białowice
Pierwsze wzmianki o wsi Białowice pochodzą z 1355 roku ówczesnymi właścicielami tych ziem był ród Bibersteinów. W roku 1551 właścicielem zostaje Ferdynand Habsburg – cesarz rzymski i król Niemiec. W 1588 roku właścicielem zostaje biskup wrocławski Balthasarowi von Promnitz a rok potem jego kuzyn Seygfridowi von Promnitz z Lasocina. Prawdopodobnie za jego panowania powstał murowany z kamienia i cegły renesansowy zamek, dwuskrzydłowy, który pełnił funkcję obronną oraz był siedzibą rodziny szlacheckiej von Wiedenbach którzy byli lennikami Promnitzów z Żar. Po 1652 roku po śmierci ostatniego przedstawiciela rodu białowickej lini Wiedenbachów, zamek wraz z wsią przechodził jako lenno kolejno: Karolowi Christoffowi von Rottenburg w 1652 roku, Kasprowi von Berg w 1679 roku oraz Amandusowi Frankel od 1702 roku. Po 1734 roku ostatni z rodu von Promnitz – Hans Erdmann zarządzał majątkiem osobiście.
Renesansowy zamek około 1758 roku został przebudowany na spichlerz, wykuto otwory wjazdowe oraz usunięto wewnętrzny podział pomieszczeń. Wprowadzone zmiany z biegiem czasu doprowadziły do katastrofy budowlanej, uległ zniszczeniu dach oraz stropy dwóch kondygnacji. Obiekt został wyremontowany, już jako budynek jednokondygnacyjny.
Po II wojnie światowej spichlerz był własnością PGR-u, Obecnie budynek jest w stanie ruiny.
Źródło: "Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego"
Galeria
Aby dodać komentarz - Zaloguj się! Wasze komentarze
|
||||
Odsłon: 2527 |
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 51.7703 E°: 15.1721 Współrzedne GPS » N° 51° 46´ 13.08 » E° 15° 10´ 19.56
Style architektoniczne
Dworek z XVIIIw. » województwo: pomorskie » miejscowość: Paraszyno
Most na Wiśle » województwo: pomorskie » miejscowość: Knybawa
Kościół gotycki św. św. Elżbiety i Wojciecha » województwo: warmińsko-mazurskie » miejscowość: Miłakowo
Drabina strażacka z XIX wieku » województwo: pomorskie » miejscowość: Wejherowo
Pałac z XIX w. » województwo: mazowieckie » miejscowość: Seroczyn
Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm