Zarejestruj się Zapomniałeś hasła?

Kategorie

Zabytki w Polsce

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

wojewodztwo  pomorskie 644
wojewodztwo  warmińsko-mazurskie 473
wojewodztwo  wielkopolskie 247
wojewodztwo  małopolskie 163
wojewodztwo  lubuskie 155
wojewodztwo  dolnośląskie 132
wojewodztwo  zachodnio-pomorskie 122
wojewodztwo  mazowieckie 122
wojewodztwo  kujawsko - pomorskie 113
wojewodztwo  podkarpackie 100
wojewodztwo  podlaskie 83
wojewodztwo  śląskie 56
wojewodztwo  lubelskie 41
wojewodztwo  opolskie 37
wojewodztwo  łódzkie 33
wojewodztwo  świętokrzyskie 28

Reklama

Na forumOcena i komentarz nowych obiektów.
wysłana przez tedesse
XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
wysłana przez aspiryna
Guzik nie mam pojecia jaki
wysłana przez aspiryna

Komentarze

2012-05-09 Nick: Contessa
Obecnie Kasztel w Szymbarku pełni rolę Ośrodka Konferencyjno - Wystawienniczego. http://www.gorlice.art.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu.html ZAPRASZAM DO ZWIEDZANIA
2012-05-01 Nick: mireks_si
Błędna lokalizacja obiektu cmentarz 11 wsi znajduje się nieco poniżej czyli tak jak w moim wpisie w Żelichowie.
2012-02-27 Nick: Mariusz
Kościół o konstrukcji szkieletowej powstał w 1798 r. Świątynię zbudowano na planie wydłużonego prostokąta z wieżą od strony...
Home » Zamki » Mysia wieża, zamek Kazimierza Wielkiego.

Mysia wieża, zamek Kazimierza Wielkiego. » Kruszwica

Mysia wieża, zamek Kazimierza Wielkiego.
foto: aspiryna

     Mysia Wieża w Kruszwicy . Jej nazwę jedni tłumaczą legendą, kiedy to król Popiel wraz z rodziną został zjedzony przez mściwe myszy. Inni uważają, że nazwa pochodzi od rodu Myszków, którzy panowali tu nad ludem goplańskim. Jest jeszcze inna wersja która głosi, że nazwę tę przynieśli ze sobą Krzyżacy. Widzieli oni w tej wieży zwierciane odbicie Mysiej Wieży w Bingen na wyspie Renu. Jaka jest prawda? Któż to wie.

   Górująca nad miastem 32-metrowa ceglana wieża to pozostałość zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego ok. 1350 roku. W 1657 roku Szwedzi zniszczyli zamek, wysadzając go w powietrze. Pozostała po nim jedynie ośmioboczna wieża zwana "Mysią Wieżą". Na szczyt Wieży dochodzi się 109 schodami. Początkowo schody wiodą na zewnątrz, jednak na wysokości murów prowadzą już wewnątrz wieży. W jej ścianach można zauważyć 14 kul armatnich. Zostały one wykopane po restauracji zamku u podnórza wieży. Według legendy pod wieżą znajdują się wielkie piwnice. Połączone są one podziemnym gankiem z kościołem parafialnym. Jednakże wyjście z podziemia i ganek zamurowano i postawiono w tym miejscu kamienną grotę.
 
Przebywając w mrocznych wnętrzach Wieży przypomina nam się legenda o złym Popielu, którego w tej baszcie zjadły myszy. Chwile grozy jednak szybko miną. Z jej szczytu roztacza się niezapomniany widok na Gopło w średniowieczu zwanym "Mare Polonorum", na jego malownicze wysepki i półwyspy.

Obecnie Mysia Wieża znana jest jako centrum mocy. Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy, iż według twierdzeń radiestetów na ziemi występują specjalne miejsca tzw. czakramy, które odznaczają się szczególnie korzystnym oddziaływaniem na organizmy żywe, w tym ludzi.

   Jak wiadomo, organizacje plemienne w przeszłości przy wyborze miejsca zamieszkania kierowały się obronnością i dlatego pierwsza osada powstała na Półwyspie Rzępowskim. Jednak jeśli wierzyć niektórym poglądom, zwłaszcza tym opartym o energię ziemi (radiestezja), promieniowanie brył i korzystne ukształtowanie terenu (feng shui), specyficzne miejsce zostało przez nich wybrane z uwagi na swoją "moc życia". Historycy są zgodni, że także pogańskie świątynie powstawały w miejscach najbardziej sprzyjających duchowo, a budowniczowie zamków i domów jeszcze w średniowieczu i długo później, przed wzniesieniem budynku określali "zdrowotność" miejsca i m.in. występowanie cieków wodnych. Sztuka ta zapomniana we współczesnym świecie, przyciąga swoją tajemniczością, ale np. w Chinach traktowana jest jako podstawowa wiedza wpływająca na jakość życia. Ostatnio coraz częściej słychać, że np. po wejściu na Mysią Wieżę przestaje kogoś boleć głowa, ludzie wracają z niej uspokojeni wewnętrznie.

   Zręby państwa polskiego, tworzyły się w tym szczególnym miejscu... Na samopoczucie zwiedzających Kruszwicę, ma nie tylko wpływ sam czakram ziemi, ale także i ukształtowanie terenu (wieża znajduje się na sporym wzniesieniu). Jest tutaj energia, dzięki której ludzie czują się oczyszczeni, nabierają sił. Zapraszamy do wejścia na wieżę, aby samemu przekonać się o zaletach pobytu w strefie mocy. Drugim specyficznym miejscem oddziaływania "mocy ziemi" w Kruszwicy jest teren na którym znajduje się kolegiata św. św. Piotra i Pawła.

Informacje pochodzą ze strony.


Wpis dodał: aspiryna / 2011-11-06

Oceń obiekt:
Oddano głosów :0


Galeria

Historia miejscowości

Kruszwica

Aby dodać komentarz - Zaloguj się!

Wasze komentarze

~ :
Data:

Odsłon: 2732

Polecamy

Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie

Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 52.6739 E°: 18.3310  Współrzedne GPS » N° 52° 40´ 26.04   » E° 18° 19´ 51.6

Zobacz również:
Województwo: kujawsko - pomorskie Powiat:  inowrocławski  Gmina:  Kruszwica Miejscowość:  Kruszwica

Style architektoniczne

inne wybrane obiekty :
Muzeum Regionalne » województwo: lubuskie   » miejscowość: Gorzów Wielkopolski
Stacja kolejowa » województwo: pomorskie   » miejscowość: Będziechowo
Kościół gotycki » województwo: warmińsko-mazurskie   » miejscowość: Łankiejmy
Kapliczka przydrożna – na pamiątkę jubileuszu małżeńskiego » województwo: pomorskie   » miejscowość: Kleszczewo Kościerskie
Zamek biskupi » województwo: mazowieckie   » miejscowość: Pułtusk

Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm

Aktualnie
56 Gości, 0 Użytkowników

Ostatnio dołczyli do nas
Witamy Stefan123, nasz najnowszy użytkownik.
Nasi sympatycy
Wybierz użytkownika