Zabytkowy zamek ksi±¿±t mazowieckich » P³ock

foto: aspiryna

Zabytkowy zamek ksi±¿±t mazowieckich w P³ocku – od samego pocz±tku zwi±zany jest z histori± Polski i samego miasta. Na wzgórzu Tumskim bo tak nazywa siê miejsce, ju¿ w X wieku osadnicy zaczêli wykorzystywaæ dogodne po³o¿enie do celów obronnych. Miejsce idealne do ¿ycia i handlu usytuowane na zbiegu szlaków handlowych i idealne po³o¿enie na naturalnym wzgórzu nad rzek± Wis³±. By³o to miejsce do stworzenia potê¿nego grodu obronnego. W³adys³aw Herman przyczyni³ siê do szybkiego i efektownego rozwoju wzgórza Tumskiego. To on wybudowa³ w tym miejscu romañsk± katedrê. Na jej fundamentach oko³o 300 lat pó¼niej Kazimierz Wielki wybudowa³ wspania³y gotycki zamek, który do XV wieku by³ siedzib± ksi±¿±t mazowieckich. Zamek gotycki jak przysta³o na siedzibê w³adców by³ podzielony na dwie czê¶ci. Czê¶æ reprezentacyjna przeznaczona dla mo¿now³adców nosi³a nazwê castrum. Zamek zosta³ otoczony podwójnym murem obronnym. Wzgórze zamkowe by³o nieregularne i równie¿ taki by³ mór zewnêtrzny, który dopasowano ukszta³towania terenu. Dwie wie¿e zachowane do dzisiejszych czasów Szlachecka i Zegarowa by³y po³±czone ze sob± wy¿szym murem, który by³ zakoñczony blankami. Wie¿a zegarowa pe³ni³a od koñca XV wieku rolê dzwonnicy katedralnej. Wraz z rozwojem miasta wie¿a by³a przebudowywana najpierw w XVI wieku, w latach 1723 – 1735 jak przysta³o na barok zwieñczono j± kopu³±. Ciekawostk± jest umieszczenie czê¶ci mieszkalnej w³adcy przy murze, przylega³a do niego. Do zamku mo¿na by³o dostaæ siê przez dwie bramy. Pierwsza brama zamkowa wychodzi³a na po³udniowy – zachód, zaraz przy skarpie wi¶lanej. Prowadzi³a na drewniany most ³±cz±cy zamek z murami miejskimi. Druga brama miejska Grodzka znajdowa³a siê od strony pó³nocno – zachodniej.
W³adcy mazowieccy mieszkali w zamku do roku 1532, wtedy to skarpa wi¶lana nie wytrzyma³a ciê¿aru murów miejskich i czê¶æ zamku wraz z skarp± runê³o do Wis³y. Musiano pospiesznie odremontowaæ zamek. Po remoncie zamek podzielono na dwie czê¶ci, mniejsza po³udniowa sta³a siê siedzib± w³adców, a reszta sta³a siê w³asno¶ci± ko¶cio³a tzn. benedyktynów a odby³o to siê w roku 1532. Benedyktyni byli w³a¶cicielami tej czê¶ci zamku, do roku 1781. Potom Szwedzki nie oszczêdzi³ zamku jak wiele innych cennych zabytków uleg³ zniszczeniu. W XVI wieku powsta³o w zamku opactwo benedyktyñskie, a na miejscu gdzie mieszkali w³adcy zbudowano ko¶ció³. W latach wspó³czesnych XX wieku podjêto próbê odrestaurowania zamku, ale nie odzyska³ on dawnego wygl±du, nie przypomina majestatycznej budowli ksi±¿±t mazowieckich. Trzeba d³ugo siê przygl±daæ, aby dostrzec pozosta³o¶ci dawnego zamku, ¿eby nie dwie wie¿e to ca³kowicie miejsce nie przypomina³oby zamku. Zabytkowy zamek gotycki Kazimierza Wielkiego wraz z budynkami dawnego opactwa benedyktyñskiego wpisane s± do rejestru zabytków.
W zamku od 1973 roku mie¶ci siê Muzeum Mazowieckie.
Galeria
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozosta³e zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mog± byæ podane orientacyjnie
N°: 52.5413 E°: 19.6887 Wspó³rzedne GPS » N° 52° 32´ 28.68 » E° 19° 41´ 19.32
Style architektoniczne
Pa³ac neogotycki 1860 r. » województwo: kujawsko - pomorskie » miejscowo¶æ: Laskowice
Muzeum Po¿arnictwa » województwo: ma³opolskie » miejscowo¶æ: Alwernia
Dom Pod ¯ó³wiem » województwo: pomorskie » miejscowo¶æ: Gdañsk
Zamek gotycki z XIV / XV wieku. » województwo: lubuskie » miejscowo¶æ: Borów Polski
Muzeum im. Juliana Przybosia » województwo: podkarpackie » miejscowo¶æ: Gwo¼nica Górna
Pozosta³e style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm