Rezydencja z 1924r. » Pozorty

foto: Mariusz
W 1845 r. majątek z dworem zakupiony został przez Carla Schaefer. Pozostawał we własności rodziny do 1945 roku. Pierwszy obiekt mieszkalny spłonął w 1913r., nowy wybudowano w 1924r. Z dawnego założenia zachował się dwór, duży park graniczący z jeziorem (z częściowo wyciętym starodrzewem) oraz pozostałości zabudowań gospodarczych. Przy drodze do majątku znajduje się dawny cmentarz rodziny Schaefer oraz pracowników majątku.
Rezydencję usytuowano na wzgórzu z widokiem na jezioro. Obiekt jest dwukondygnacyjny, założony na planie kwadratu, z dachem czterospadowym. Wejście ze schodami z betonowymi kulami u podnóża. Z drugiej strony (od jeziora) znajduje się murowana weranda i taras. W elewacji bocznej wieloboczny Zachował się oryginalny układ wnętrz z boazeriami, elementy stałego wyposażenia oraz resztkami pierwotnych dekoracji malarskich.
Wnuk budowniczego, Carl von Schaefer, prawnik z Düsseldorfu utrzymuje bardzo dobre kontakty z obecnymi właścicielami rezydencji, Iwanowami.
Należy podkreślić, że wnętrze rezydencji jest dobrze utrzymane.
Dzieje rodziny von Schaefer opisała Angelika Gwerke, wnuczka ostatniego właściciela von Carla Schaefera i jego żony Irmgardy z domu Riedel. Ten tekst można przeczytać na naszej stronie http://www.ocalicodzapomnienia.eu w artykule Dzieje dóbr von Schaefer w Pozortach.
Galeria
Aby dodać komentarz - Zaloguj się! Wasze komentarze
|
||||
Odsłon: 4278 |
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 53.8687 E°: 19.6945 Współrzedne GPS » N° 53° 52´ 7.32 » E° 19° 41´ 40.2
Style architektoniczne
Punkt Etnograficzny » województwo: wielkopolskie » miejscowość: Rogierówko
Zabytkowy kościół par. p.w. MNP Królowej Polski, wybudowany 1924-27 » województwo: pomorskie » miejscowość: Gdynia
Muzeum Diecezjalne » województwo: mazowieckie » miejscowość: Płock
Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego » województwo: wielkopolskie » miejscowość: Poznań
Chata Rybacka » województwo: pomorskie » miejscowość: Jastarnia
Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm