Brylewo, Dwór z XVIII / XIX w. » Brylewo

foto: Humorysta
Wieś wzmiankowana ( różne daty: jedna rok 1384 , druga rok 1390 jako własność Brylewskich.Na przestrzeni dziejów, majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W roku 1735 majątek należał do hr. Henryka Brühla, ministra saskiego, który sprzedał dobra Jakubowi Hersztopskiemu. W rękach rodu Hersztopskich majatek pozostawał do 1875 roku, kiedy zakupiony został przez Stanisława Ponikiewskiego (radcę Ziemstwa Kredytowego, który nabył także w 1902 roku Drobnin). Po nim odziedziczył Hipolit Ponikiewski. W 1947 roku majątek przejął Skarb Państwa.
Zespół dworski złożony z dworu, parku, oficyny i lodowni, dwór we wschodniej części parku, skierowany na wschód (w stronę podwórza). Do dworu prowadzą dwa dojazdy: północny przez park oraz południowy od strony wsi. Lodownia znajduje się na skraju parku, oficyna jest wkomponowana w park, po południowej stronie dworu.
Dwór z połowy XIX wieku, przebudowany w początku XX wieku. Skierowany frontem na wschód, murowany, otynkowany, na podmurówce z kamienia. Parterowy z mieszkalnym poddaszem, podpiwniczony, kryty dachem naczółkowym. Na planie prostokąta, od północy nowsze skrzydło w formie dwu wysuniętych przed lico pawilonów pod dachami namiotowymi. Fasada korpusu dziewięciosiowa, z trzyosiowym ryzalitem środkowym, ujętym boniowanymi lizenami na narożach, z półkolistą archiwoltą, w której znajduje się otwór wejściowy, flankowany dwoma oknami; nad gzymsem kordonowym okno o łuku pełnym. Elewacje zrytmizowane boniowanymi lizenami, okna prostokątne oraz owalne.
Oficyna z 1919 roku, murowana z cegły, otynkowana na podmurówce z cegły "wiśniówki". Jednokondygnacyjna, kryta dachem czterospadowym. Na rzucie prostokąta, z wgłębnym portykiem w elewacji północnej, czteroosiowa. Otwory prostokątne, zachowane okiennice.
Galeria
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 51.8679 E°: 16.8644 Współrzedne GPS » N° 51° 52´ 4.44 » E° 16° 51´ 51.84
Style architektoniczne
Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1778-1792. » województwo: warmińsko-mazurskie » miejscowość: Zielonka Pasłęcka
Baszta Jeńców » województwo: zachodnio-pomorskie » miejscowość: Stargard Szczeciński
Pałac von Below z 1910 r. » województwo: pomorskie » miejscowość: Sławutówko
Pałac barokowy z 1740 roku » województwo: lubuskie » miejscowość: Długie
Katownia » województwo: pomorskie » miejscowość: Gdańsk
Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm