Mury obronne - miejskie z basztami » Olsztynek

foto: PIOTR

W Olsztynku zachowały się fragmenty dawnych murów miejskich z XV wieku. W czasach świetności ich długość wynosiła ok. 860 metrów. Obecnie najbardziej malowniczy odcinek murów znajduje się za domem Mrongowiusza.
W 2006 roku Muzeum zaplanowało w Olsztynku uporządkowanie skarpy i ogrodzenie terenu, na którym usytuowane są kościół, obecnie Salon Wystawowy, oraz izba pamięci Dom Mrongowiusza, w dawnej baszcie obronnej. Z kwerendy archiwalnej wynikało, że na terenie przykościelnym może znajdować się fragment północno- zachodniego odcinka średniowiecznych murów obronnych miasta. Mury obronne w Olsztynku, wzniesione ok. 1414 roku, opasywały miasto na planie prostokąta. Dodatkowe wzmocnienie linii murów stanowiły prostokątne baszty otwarte od strony miasta. Ciekawostką w olsztyneckich murach jest to, że wzniesiono je prawie w całości z kamieni polnych. Jedynym elementem murowanym z cegły było przedpiersie ganku strzelniczego, którego ślad widoczny jest w postaci strzępi, w ścianie północnej baszty - Domu Mrongowiusza. Wiosną 2007 roku Muzeum zleciło badania. Archeolodzy odkryli i zinwentaryzowali fragment północno-zachodniego odcinka murów obronnych. Muzeum wykonało badania architektoniczne i określiło wytyczne do dalszych prac remontowo-konserwatorskich zachowanego odcinka murów obronnych. W tym samym czasie wykonano pomiar geodezyjny, z którego wynika, że 1/3 długości odkrytego muru należy do MBL-PE, a 2/3 do miasta Olsztynek.
Z inicjatywy Muzeum zawarto w 2008 roku porozumienie z Gminą Olsztynek i Powiatem Olsztyńskim w celu remontu odsłoniętych fragmentów miejskich murów obronnych. Wyremontowane mury wraz z kościołem, zamkiem i basztą utworzą „gotycki zaułek”, który będzie atrakcją turystyczną, a także wpisze się w przyszłe plany rewaloryzacji centrum miasta. W 2008 r. Muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 50% dofinansowania kosztów prac ratowniczych odcinka muru należącego do Muzeum (działka nr 178/4) w ramach programu operacyjnego „Dziedzictwo Kulturowe Priorytet 1 Rewaloryzacja zabytków nieruchomych i ruchomych”. Pozostałe 50% kosztów pokrył Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Remont części murów należących do miasta finansowany był ze środków Gminy Olsztynek.
http://muzeumolsztynek.pl/konserwacja-muru-obronnego-w-olsztynku,162
Galeria
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 53.5832 E°: 20.2823 Współrzedne GPS » N° 53° 34´ 59.52 » E° 20° 16´ 56.28
Style architektoniczne
Zamek krzyżacki z XIII w. - ruiny » województwo: kujawsko - pomorskie » miejscowość: Grudziądz
Zabytkowy spichlerz ul. Kazimierza Wielkiego 11 b » województwo: mazowieckie » miejscowość: Płock
Muzeum Ziemi Grodziskiej » województwo: wielkopolskie » miejscowość: Grodzisk Wielkopolski
Ładny budynek mieszkalny z końca XVIII wieku. » województwo: wielkopolskie » miejscowość: Ostroróg
Muzeum Sztuki Sakralnej » województwo: świętokrzyskie » miejscowość: Bardo
Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm