Kanał Dobrzycki » Dobrzyki

foto: Ewingi
Kanał Dobrzycki (Weinsdorfer Kanal), łączący jez. Ewingi i Jeziorak, wykopany został w latach 1331-1334, z inicjatywy mieszczan zalewskich przez tutejszych Prusów, za zgodą komtura dzierzgońskiego. Miał on docelowo służyć do wyekspediowania nadwyżek miejscowych produktów. I to raczej nie do Iławy, najbliższego miasta na szlaku wodnym, niewielkiego i świeżo lokowanego, ale dalej Iławką i Drwęcą do Torunia. W Średniowieczu właśnie Toruń, do którego docierały nawet morskie statki, odgrywał znaczną rolę w pośrednictwie handlowym między Polską, Rusią, Węgrami a Flandrią, Nadrenią i Westfalią.
W pierwszym okresie istnienie tej drogi wodnej kanał wykorzystywany był głównie jako droga wodna umożliwiający dogodny transport drewna na cele budowlane, z puszczy nad Jeziorakiem, do Zalewa. Nie przypadkiem budowę kościoła w mieście nad Ewingami, któremu przypisać można, ze względu na jego późniejszą rolę w życiu stanowym i politycznym prowincji, zaszczytne miano „Majestatu Oberlandu”, rozpoczęto właśnie po połączeniu jeziora zalewskiego z Jeziorakiem. Olbrzymie ilości drewna potrzebne były do konstrukcji stabilizujących grunt pod fundamentami, do budowy rusztowań i konstrukcjipomocniczych, przy budowie świątyni. Miejscowa cegielnia, pracująca wówczas, przede wszystkim na potrzeby kościoła, zużywała do wypalania cegieł ogromne ilości tego surowca. Znaczenie handlowe kanału urosło na początku XV wieku, ze względu na wzrost możliwości eksportu artykułów rolniczo-leśnych państwa zakonnego. Wielce wymowny może być fakt znalezienia w 1991 r. skarbu średniowiecznych złotych monet, w fundamentach piwnicy jednej z zrujnowanych kamienic zalewskich. Monety zostały ukryte po 1334r., być może przez bogatego kupca. Przedstawiały one, jak na ówczesne czasy, ogromny majątek. Mogły one stanowić część ukrytej fortuny powstałej dzięki wymianie handlowej, drogą wodną prowadzącą przez kanał na Jeziorak, i dalej Iławką i Drwęca na Pomorze.
Arterię poprawiano kilkakrotnie, m.inn. w trakcie budowy kan. Elbląskiego. Wtedy to powiększono ją do dzisiejszej szerokości i pogłębiono. Długość kanału wynosi ok. 2400 m. Przewidziana jest jego renowacja.
Fotoreportaż Kazika Skrodzkiego z wiosennej inauguracji żeglugi AD 2011, na tym najstarszym żeglownym kanale w Polsce, znajduje się w picasaweb pod adresem https://picasaweb.google.com/skr1305/DobrzyckiChannelOldestNavigableChannelInPolandSpringInaugurationOfNavigation# .
Galeria
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 53.8784 E°: 19.5337 Współrzedne GPS » N° 53° 52´ 42.24 » E° 19° 32´ 1.32
Style architektoniczne
Oranżeria z 1770 roku » województwo: warmińsko-mazurskie » miejscowość: Lidzbark Warmiński
Zabytkowy kościół rzymsko - katolicki p.w. Dobrego Pasterza » województwo: śląskie » miejscowość: Istebna
Pałac neogotycki » województwo: dolnośląskie » miejscowość: Uniegoszcz
Latarnia Morska » województwo: pomorskie » miejscowość: Sopot
Barokowy kościół p.w. św. Piotra i Pawła » województwo: pomorskie » miejscowość: Pogódki
Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm