Zabytkowy pomnik, latarnia, propaganda, zagadka » Grapice

foto: aspiryna
Pomnik poświęcony pamięci poległym w czasie I wojnie światowej, wieża nawigacyjna, pomnik propagandowy, butna pamiątka brutalnej historii Pomorza, wieża, problem leśników. Tak wiele napisano na temat tej tajemniczej budowli, każdy kto czyta o tym miejscu tego typu interpretacje zaczyna się głęboko zastanawiać nad sensem tych słów. Na pewno trzeba tę zagadkę rozwikłać, aby na kartach historii nie było białych plam. Pomniki dla poświęcenia poległych w czasie I wojnie światowej były stałym elementem większości miejscowości na ówczesnych ziemiach niemieckich. Większość z nich była budowana z ciosanych kamieni z charakterystycznym krzyżem i listą poległych. Podobno we wnękach tej wieży były szczątki tablic z inskrypcjami, to jest potwierdzenie tezy o pomniku. Wieża nawigacyjna dla lotników, tego typu interpretacja również jest możliwa, ale wtedy budowano wieże stalowe. Pomnik propagandowy sądzę, że postawienie w szczerym polu pomnika dla celów propagandowych mija się z celem. Butna pamiątka brutalnej historii Pomorza, naprawdę nie wiem co miał na myśli dziennikarz pisząc te słowa, niestety stereotyp cały czas tkwi w wielu z nas. Problem leśników, zapewne jest to problem typu kulturowego, bo co ma zrobić nadleśnictwo z zabytkiem, zachować, zniszczyć, odnowić, a dodatkowo to jest niemieckie, ale poco zachowywać.? Na pewno warto rozwikłać zagadkę tajemniczej wieży stojącej na ozie. Oza jako polodowcowy podłużny pagórek jest ciekawą i rzadką formą geologiczną na tych terenach, dlatego decyzją wojewody jest to obszar chroniony. Wieża zbudowana jest z żelbetonu i ciosanych kamieni na szczycie znajduje się po środku konstrukcji metalowy znicz. Sama budowla ma około 10 metrów wysokości, jest częściowo zniszczona, jak mówią świadkowie Rosjanie , którzy przebywali w majątku do 1950 roku próbowali wysadzić pomnik, ale tylko go uszkodzili.
Moja teza idzie w kierunku pomnika poległych żołnierzy, może ówczesny właściciel rodziny von Wallenius stracił w wojnie kogoś bliskiego i dla niego i innych ofiar II wojny wystawił tak dużych rozmiarów pomnik? Jak zagadka się rozwikła to podzielę się tą informacją z internautami.
Galeria
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 54.5046 E°: 17.4333 Współrzedne GPS » N° 54° 30´ 16.56 » E° 17° 25´ 59.88
Style architektoniczne
Zbiory Sztuki na Jasnej Górze » województwo: śląskie » miejscowość: Częstochowa
Cerkiew p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego » województwo: podlaskie » miejscowość: Fasty
Muzeum Diecezjalne » województwo: pomorskie » miejscowość: Pelplin
Kościół parafialny św Trójcy, na zakręcie śmierci. » województwo: kujawsko - pomorskie » miejscowość: Buszkowo
Stare budynki » województwo: warmińsko-mazurskie » miejscowość: Tolkmicko
Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm