Zarejestruj się Zapomniałeś hasła?

Kategorie

Zabytki w Polsce

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

wojewodztwo  pomorskie 644
wojewodztwo  warmińsko-mazurskie 473
wojewodztwo  wielkopolskie 247
wojewodztwo  małopolskie 163
wojewodztwo  lubuskie 155
wojewodztwo  dolnośląskie 132
wojewodztwo  mazowieckie 122
wojewodztwo  zachodnio-pomorskie 122
wojewodztwo  kujawsko - pomorskie 113
wojewodztwo  podkarpackie 100
wojewodztwo  podlaskie 83
wojewodztwo  śląskie 56
wojewodztwo  lubelskie 41
wojewodztwo  opolskie 37
wojewodztwo  łódzkie 33
wojewodztwo  świętokrzyskie 28

Reklama

Na forumOcena i komentarz nowych obiektów.
wysłana przez tedesse
XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
wysłana przez aspiryna
Guzik nie mam pojecia jaki
wysłana przez aspiryna

Komentarze

2012-05-09 Nick: Contessa
Obecnie Kasztel w Szymbarku pełni rolę Ośrodka Konferencyjno - Wystawienniczego. http://www.gorlice.art.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu.html ZAPRASZAM DO ZWIEDZANIA
2012-05-01 Nick: mireks_si
Błędna lokalizacja obiektu cmentarz 11 wsi znajduje się nieco poniżej czyli tak jak w moim wpisie w Żelichowie.
2012-02-27 Nick: Mariusz
Kościół o konstrukcji szkieletowej powstał w 1798 r. Świątynię zbudowano na planie wydłużonego prostokąta z wieżą od strony...
Home » Obiekty sakralne » Zabytkowy klasycystyczny kościół Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny

Zabytkowy klasycystyczny kościół Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny » Opinogóra Górna

Zabytkowy klasycystyczny kościół Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny, wejście.
foto: aspiryna

Kościół w Opinogórze jest jednym z ciekawszych obiektów sakralnych na terenie północnego Mazowsza. Obecnie jest to piękna budowla neoklasyczna,  to już druga świątynia jaka stanęła w tym miejscu.

Budowę pierwszego kościoła rozpoczęto w 1820 r., z inicjatywy matki poety Marii Urszuli z Radziwiłłów Krasińskiej i jej męża Wincentego Krasińskiego. Generał zwrócił się do biskupa płockiego Adama Prażmowskiego o zgodę na wystawienie kaplicy. Zgodę otrzymał i przez cały 1821 rok trwały prace budowlane. Nad ich przebiegiem czuwał sam Wincenty Krasiński, który często odwiedzał Opinogórę.

W trakcje budowy na głębokości 1 metra pod powierzchnią placu natrafiono na szczątki szkieletu, przy którym znajdowało się również kilka szklanych i bursztynowych koralików oraz grzebień kościany. Znalezione rzeczy przesłał gen. Krasiński Stanisławowi Staszicowi jako dar dla Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Po wnikliwych badaniach archeolodzy stwierdzili, iż znaleziska pochodziły z IV w.n.e.

Można, więc przypuszczać, że kościół opinogórski wznoszony była na miejscu starego cmentarzyska z czasów późnorzymskich. W październiku 1821 r., Wincenty Krasiński donosił biskupowi płockiemu, że budowa kościoła opinogórskiego jest zakończona, co nie było do końca prawdą.

W kwietniu 1822 r. zmarła w Warszawie żona generała i niestety trumny z jej ciałem nie można było złożyć w Opinogórze, ponieważ prace przy budowie kościoła ciągle jeszcze trwały.

Nabożeństwo żałobne odprawiono w Warszawie w Kościele oo Kapucynów, po czym trumna Marii Krasińskiej została złożona w Zegrzu w grobowcach rodzinnych Józefa Krasińskiego.

Wreszcie w październiku 1822 r., budowa świątyni opinogórskiej została ukończona. Był to kościół w kształcie rotundy o średnicy ok. 10m. Składał się z kościoła górnego z wejściem od północy danej kaplicy z przeznaczeniem na rodzinny grobowiec, do którego wchodziło się od strony południowej.

Konsekracji kościoła opinogórskiego jako filii kościoła ciechanowskiego dokonał biskup płocki Adam Michał Prażmowski 18 października 1822r. Dwa dni później po nabożeństwie żałobnym w ciechanowskiej farze do Opinogóry wyruszył kondukt żałobny z prochami Marii Krasińskiej.  Tu odbyła się kolejna uroczystość, po zakończeniu której trumnę wniesiono do podziemi. Na wieku trumny złożono książęcą mitrę Radziwiłłów.
Z czasem kościół okazał się zbyt mały dla wszystkich wiernych i w 1825 r., Wincenty Krasiński postanowił go powiększyć. W tym celu sprowadził z Petersburga Fryderyka Granzowa, który najprawdopodobniej dostawił do rotundy drewnianą nawę.

To posunięcie okazało się nie wystarczające a generał cały czas myślał o wybudowaniu nowego okazałego Kościoła, dlatego w testamencie zapisał na ten cel 15000 rubli.

Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1874 r. z inicjatywy hr. Róży z Potockich Krasińskiej żony Władysława (syna poety). Autorem projektu był Wincenty Rakiewicz warszawski architekt. Jest to budowla neoklasycystyczna, jednonawowa kryta dachem dwuspadowym. Elewację frontową tworzy czterokolumnowy portyk ustawiony na szerokich schodach. Pierwotną kaplicę rotundę wtopiono w prezbiterium a podziemia powiększono do rozmiarów Kościoła. Budowa trwała do 1877 r , jednak konsekracji Kościoła dokonano dopiero w 1885 r).

Kilka obiektów ze starego Kościoła zostało przeniesionych do nowej świątyni m.in. główny ołtarz z XVIII w. i ambonę z tego okresu pochodzące z Kodnia nad Bugiem. W latach 20-tych już XX w. ołtarz powrócił do Kodnia a w jego miejsce hr. Edward Krasiński ufundował w 1925 r. obecny ołtarz. Najpiękniejszym elementem wnętrza jest marmurowy pomnik Marii z Radziwiłłów Krasińkiej wykonany przez włoskiego rzeźbiarza Luigi Pampalloniego w 1841 r.

W południowej ścianie nawy wmurowane są trzy marmurowe tablice upamiętniające ludzi związanych z Opinogórą, którzy zginęli w czasie trwania II wojny światowej: księdza Teodozjusza Brudnickiego z Opinogóry zamordowanego w Dachau, Romana Konwerskiego, który nie chciał wykonać egzekucji na Polakach oraz hr. Edwarda Krasińskiego zamordowanego w Dachau.

Drugą częścią kościoła pełną historycznych wspomnień są jego podziemia z grobami Krasińskich . Prowadzą tam ciężkie żelazne drzwi ozdobione herbem Krasińskich. Pierwszą trumną, jaką złożono w podziemiach była trumna Marii Urszuli Krasińskiej matki poety. Z czasem jednak trumien zaczęło przybywać. W 1909 r. wnętrza podziemi kościoła zostały urządzone wg projektu architekta Hainricha  Starszego. Groby urządzono w formie katakumb. Trumny umieszczano w ścianie i odsłonięto marmurowymi tablicami z inskrypcjami mówiącymi o zmarłych.

W ścianie głównej umieszczone są trumny z prochami Krasińskich z linii opinogórskiej. Na osi ściany pod mosiężnym kartuszem herbowym znajduje się nisza z trumna poety. Z lewej strony spoczywają przodkowie poety a z prawej potomkowie: dwaj synowie: Władysław i Zygmunt, wnuk Adam i wnuczka Zofia. Ostatnia nisza jest pusta przeznaczona była dla żony Adama, która została pochowana ze swoim drugim mężem Adamem Zamojskim. Nad pustą niszą, zostało złożone serce Franciszka Giradot byłego chirurga w armii napoleońskiej.

Na przeciwległej ścianie wiszą trzy płaskorzeźby przedstawiające sceny z najsłynniejszych utworów poety: „Nieboskiej Komedii”, „Irydiona”i „Przedświtu” zaprojektowane  przez Julesa Franceschiniego w 1877 r., a odlewane w paryskiej giserni E.Grueta. Płyty najprawdopodobniej miały zdobić cokół pomnika Zygmunta Krasińskiego, który miał stanąć w Opinogórze. 

W dalszej części podziemi znajdują się kolejne katakumby z prochami Krasińskich z linii, oboźnickiej, która po wygaśnięciu linii opinogórskiej przejęła Ordynację w 1909 r. W tych grobach spoczywają Karolina z Mycielskich Krasińska jej syn Józef Krasiński oraz jego żona Helena ze Stadnickich Krasińska. W tej ścianie również jedna nisza pozostała pusta przeznaczona była dla Edwarda Krasińskiego zamordowanego w Dachau 8 grudnia 1940 roku.

 

Wpis z: http://www.muzeumromantyzmu.pl/pl/koscio


Wpis dodał: aspiryna / 2011-07-01

Oceń obiekt:
Oddano głosów :0


Galeria

Aby dodać komentarz - Zaloguj się!

Wasze komentarze

~ :
Data:

Odsłon: 5515

Polecamy

Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie

Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 52.9126 E°: 20.7120  Współrzedne GPS » N° 52° 54´ 45.36   » E° 20° 42´ 43.2

Zobacz również:
Województwo: mazowieckie Powiat:  ciechanowski  Gmina:  Opinogóra Górna Miejscowość:  Opinogóra Górna

Style architektoniczne

Obiekt zbudowany w stylu klasycystycznym
inne wybrane obiekty klasycystyczne:
Pałac klasycystyczny » województwo: wielkopolskie   » miejscowość: Mroczeń
Zabytkowy ratusz z 1820r. » województwo: warmińsko-mazurskie   » miejscowość: Reszel
Pałac klasycystyczny z 1862 r. » województwo: kujawsko - pomorskie   » miejscowość: Wydrzno
Pałac z końca XVIIIw » województwo: wielkopolskie   » miejscowość: Taczanów Pierwszy
Pałac klasycystyczny z XIX w. » województwo: mazowieckie   » miejscowość: Mordy

Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm

Aktualnie
51 Gości, 0 Użytkowników

Ostatnio dołczyli do nas
Witamy Stefan123, nasz najnowszy użytkownik.
Nasi sympatycy
Wybierz użytkownika