Zarejestruj się Zapomniałeś hasła?

Kategorie

Zabytki w Polsce

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

wojewodztwo  pomorskie 644
wojewodztwo  warmińsko-mazurskie 473
wojewodztwo  wielkopolskie 247
wojewodztwo  małopolskie 163
wojewodztwo  lubuskie 155
wojewodztwo  dolnośląskie 132
wojewodztwo  mazowieckie 122
wojewodztwo  zachodnio-pomorskie 122
wojewodztwo  kujawsko - pomorskie 113
wojewodztwo  podkarpackie 100
wojewodztwo  podlaskie 83
wojewodztwo  śląskie 56
wojewodztwo  lubelskie 41
wojewodztwo  opolskie 37
wojewodztwo  łódzkie 33
wojewodztwo  świętokrzyskie 28

Reklama

Na forumOcena i komentarz nowych obiektów.
wysłana przez tedesse
XII- wieczny ponorbertański klasztor w Hebdowie
wysłana przez aspiryna
Guzik nie mam pojecia jaki
wysłana przez aspiryna

Komentarze

2012-05-09 Nick: Contessa
Obecnie Kasztel w Szymbarku pełni rolę Ośrodka Konferencyjno - Wystawienniczego. http://www.gorlice.art.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu.html ZAPRASZAM DO ZWIEDZANIA
2012-05-01 Nick: mireks_si
Błędna lokalizacja obiektu cmentarz 11 wsi znajduje się nieco poniżej czyli tak jak w moim wpisie w Żelichowie.
2012-02-27 Nick: Mariusz
Kościół o konstrukcji szkieletowej powstał w 1798 r. Świątynię zbudowano na planie wydłużonego prostokąta z wieżą od strony...
Home » Obiekty sakralne » Klasztor filipinów na Świętej Górze

Klasztor filipinów na Świętej Górze » Głogówko

Klasztor filipinów na Świętej Górze - kościół, bazylika,
foto: aspiryna

Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Gostyniu na Świętej Górze jest pierwszą Kongregacją powstałą na polskiej ziemi, erygowaną 9 lipca 1668 r. oraz uroczyście instalowana 4 października 1668 r. za aprobatą Stolicy Apostolskiej, która dnia 21 stycznia 1668 r. wydała bullę aprobacyjną podpisaną przez papieża Klemensa IX. Organizatorem i fundatorem pierwszej polskiej kongregacji był Ks. Stanisław Grudowicz, profesor Akademii Lubrańskiego w Poznaniu i zarazem proboszcz parafii Św. Małgorzaty na Śródce w Poznaniu. Wielką rolę w powstaniu świętogórskiej kongregacji odegrał magnat wielkopolski Adam Konarzewski, który stał się fundatorem i dobrodziejem Oratorium gostyńskiego dając podstawy materialne do urzeczywistnienia się dzieła, nowego Zgromadzenia w Polsce - Księży Filipinów. Nowo powstała Kongregacja podjęła opiekę duszpasterską nad Sanktuarium Maryjnym na Świętej Górze, które już wówczas było bardzo znane w całej Wielkopolsce. W roku 1675 przystąpiono do budowy nowej świątyni, a następnie i klasztoru, tworząc wspaniały zespół budowli stanowiącej do dziś jeden z najcenniejszych obiektów sztuki baroku w Polsce.

Historia Kongregacji ściśle związana jest z historią Ojczyzny, doskonale ukazuje dni chwały i dni upadków, do których niewątpliwie należy bolesna kasata Kongregacji w wyniku tzw. "ustaw majowych" wydanych przez rząd pruski likwidujący w roku 1876 Kongregację gostyńską na Świętej Górze.

Rozproszeni kapłani świętogórscy wygnani z gostyńskiego klasztoru szukali możliwości zorganizowania na nowo życia oratoryjnego najpierw w Krakowie, a po nieudanych próbach znaleźli miejsce w Tarnowie, gdzie przystąpili do budowy domu i kościoła filipińskiego oraz sali Oratorium. Za zgodą Biskupa tarnowskiego rozpoczęli działalność duszpasterską i filipińską jako kapłani Kongregacji Gostyńskiej w Tarnowie. Po odzyskaniu niepodległości Księża Filipini z Tarnowa powrócili w 1919 r. na Świętą Górę do Gostynia, aby ponownie rozpocząć działalność duszpasterską w świętogórskim Sanktuarium. Wielkie zasługi reaktywowania Kongregacji w Gostyniu ma Ks. Józef Witek, który przeszedł do historii filipinów polskich jako postać wyjątkowa i opatrznościowa.

Kongregacja świętogórska do dziś spełnia rolę stróżów Sanktuarium Maryjnego Wielkopolski, a klasztor służy nie tylko jako mieszkanie dla księży i braci kongregacyjnych, ale od ponad czterdziestu lat stał się domem rekolekcyjnym gromadzącym wiernych niemalże z całej Polski.

Oprócz opieki nad Sanktuarium i prowadzenia domu rekolekcyjnego, kapłani Kongregacji gostyńskiej służą pomocą duszpasterską prowadząc rekolekcje i misje we wszystkich diecezjach polskich. Ekipę rekolekcyjno-misyjną stanowią Ks. Marian Gosa, Ks. Leon Praczyk, Ks. Stanisław Gawlicki, Ks. Eugeniusz Hanas, Ks. Rober Klemens, Ks. Leszek Woźnica, Ks. Jacek Niesyto. Kapłani Kongregacji świętogórskiej są katechetami w okolicznych szkołach: w ZSZ w Gostyniu uczą Ks. Henryk Schwanke, i Ks. Jakub Przybylski, w ZSZ i LR w Grabonogu uczy Ks. Marek Dudek i Ks. Dariusz Dąbrowski, w Szkole Podstawowej w Piaskach uczy Ks. Adam Anioł. Z posługą kapłańską okolicznym domom sióstr zakonnych posługują - Ks. Tadeusz Badura rektor kaplicy Sióstr Służebniczek wielkopolskich w Podrzeczu, spowiednikiem i konferencjonistą w domu Sióstr Służebniczek w Borku i Sióstr Miłosierdzia w Gostyniu jest Ks. Eugeniusz Hanas. W domu Sióstr Elżbietanek w Pogorzeli - spowiednikiem - Ks. Henryk Brzozowski. Specjalistycznym duszpasterstwem AA zajmują się Ks. Leszek Woźnica i Ks. Robert Klemens. Ks. dr Adam Adamski - prefekt kleryków domu studiów w Poznaniu pełni funkcję adiunkta Katedry Filozofii Teoretycznej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Odpowiadając na potrzebę czasów współczesnych Ks. mjr Krzysztof Górski podjął posługę duszpasterską w Wojsku Polskim pełniąc funkcję kapelana 6 Pułku Dowodzenia WLOP i proboszcza garnizonowej parafii pw. Św. Jana z Dukli w Śremie oraz kapelana Jednostki Wojskowej w Lesznie.

Kongregacja świętogórska kultywując tradycje muzyki oratoryjnej prowadzi orkiestrę dętą przy świętogórskiej bazylice, a także jest młodzieżowy chór "PARADISO", którego opiekunem jest Ks. Jakub Przybylski. W pracy duszpasterskiej tak w bazylice jak i w domu rekolekcyjnym wspierają swoją wieloraką posługą Siostry Służebniczki - dębickie. Trudno wyczerpać zakres prac, posług, pomocy duszpasterskich, jakie podejmuje Kongregacja świętogórska jako największa wspólnota filipińska w świecie. Nadmienić trzeba również i fakt podejmowania prac duszpasterskich przez kapłanów Kongregacji gostyńskiej na misjach w Brazylii gdzie pracuje Ks. Władysław Simosiewicz w Sao Paulo. Kongregacja Oratorium Św. Filipa Neri w Gostyniu jest otwarta na wszystkie nowe formy i potrzeby duszpasterskiej posługi w Kościele Partykularnym jak i w Kościele Powszechnym.

 

Informacje pochodzą ze strony:  http://www.filipini.gostyn.pl/filipini/filipini_swgora.php


Wpis dodał: aspiryna / 2011-10-23

Oceń obiekt:
Oddano głosów :3


Galeria

Aby dodać komentarz - Zaloguj się!

Wasze komentarze

~ :
Data:

Odsłon: 6359

Polecamy

Obiekt na mapie oraz pozostałe zabytki w regionie

Uwaga!!! punkty GPS mogą być podane orientacyjnie
N°: 51.8855 E°: 17.0360  Współrzedne GPS » N° 51° 53´ 7.8   » E° 17° 2´ 9.6

Zobacz również:
Województwo: wielkopolskie Powiat:  gostyński  Gmina:  Piaski Miejscowość:  Głogówko

Style architektoniczne

inne wybrane obiekty :
Kolegiata gotycka pw. Wniebowzięcia NMP » województwo: pomorskie   » miejscowość: Kartuzy
Ratusz w Ujściu » województwo: wielkopolskie   » miejscowość: Ujście
Pałac w Nowęcinie » województwo: pomorskie   » miejscowość: Nowęcin
Zamek krzyżacki z I poł XIVw. » województwo: warmińsko-mazurskie   » miejscowość: Pasłęk
Zabytkowa willa "Sadyba" » województwo: pomorskie   » miejscowość: Gdynia

Pozostałe style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm

Aktualnie
45 Gości, 0 Użytkowników

Ostatnio dołczyli do nas
Witamy Stefan123, nasz najnowszy użytkownik.
Nasi sympatycy
Wybierz użytkownika