Zabytkowa katedra - ¦wi±tynia Mi³osierdzia i Mi³o¶ci Mariawitów » P³ock

foto: aspiryna

Zabytkow± katedrê i klasztor wzniesiono w latach 1911 – 1914 wed³ug projektu biskupa Jana Marii Micha³a Kowalskiego. Ca³o¶æ uk³adu architektonicznego zbudowano w stylu neogotyckim na planie litery E (eucharystia) od strony ogrodu i E (Franciszek) od strony ulicy. Osi± jest katedra ¦wi±tynia Mi³osierdzia i Mi³o¶ci. Od pocz±tku mie¶ci siê przy niej g³ówna siedziba Ko¶cio³a Starokatolickiego Mariawitów, powsta³ego w 1906 roku. We wnêtrzu katedry znajduje siê oryginalne, neogotyckie wyposa¿enie, o³tarz g³ówny z konfesj± oraz stalle. Podziemiach ko¶cio³a zosta³a pochowana za³o¿ycielka Mariawityzmu Maria Franciszka Koz³owska (1862 – 1921) oraz pierwsi biskupi mariawiccy.
Zabytkowy ko¶ció³ jest trójnawow± bazylik± zbudowana na palnie prostok±ta, ¶rodkowa nawa jest wy¿sza. W prezbiterium po¶rodku zbudowano o³tarz g³ówny w kszta³cie konfesji. Po obu stronach konfesji znajduj± siê gotyckie stalle, a z ty³u balaski. Same prezbiterium zakoñczone jest czworoboczn± kopu³± z wieloma gotyckimi ¶wietlikami, przez które pada naturalne ¶wiat³o na konfesjê i ca³e prezbiterium. Na górze tzn. piêtrzê zbudowano trójdzielny chór, a cze¶æ centraln± przeznaczono na organy. Wiele du¿ych ostro³ukowych okien daje efekt bardzo widnego ko¶cio³a. ¦wi±tynia ozdobiona jest wieloma stiukami. Ca³e wnêtrze jest w kolorach bia³ym, z³otym i ko¶ci s³oniowej wszystko fantastycznie siê komponuje.
Zabytkowa katedra zwieñczona jest trzema gotyckimi wie¿ami, ka¿da z nich ozdobiona jest koron±. Charakterystyczna ¶rodkowa wie¿a posiada a¿ trzy korony. Sama kopu³a przyozdobiona jest ogromna monstrancj±, któr± adoruj± cztery anio³y po 1,2 wysoko¶ci. Wokó³ kopu³y jest napis Adorujemy Chrystusa panuj±cego nad narodami. Nie mo¿e zabrakn±æ szarego koloru symbolizuj±cego habit duchownych mariawickich w takim kolorze jest ¶wi±tynia, klasztor i ogrodzenie. Ko¶ció³ wydaje siê bardzo lekki, strzelisty taki charakter nadaj± liczne podcienia, ostro³ukowe okna i drzwi.
Galeria
Polecamy
Obiekt na mapie oraz pozosta³e zabytki w regionie
Uwaga!!! punkty GPS mog± byæ podane orientacyjnie
N°: 52.3251 E°: 19.4049 Wspó³rzedne GPS » N° 52° 19´ 30.36 » E° 19° 24´ 17.64
Style architektoniczne
Muzeum Zofii i Wac³awa Na³kowskich » województwo: mazowieckie » miejscowo¶æ: Wo³omin
Henrykowo - Urzad celny z 1939 r. » województwo: wielkopolskie » miejscowo¶æ: Henrykowo
Zabytkowy zamek rycerski z pocz±tków XVw. » województwo: zachodnio-pomorskie » miejscowo¶æ: Kr±g
Zabytkowy Hotel Polska Riviera. » województwo: pomorskie » miejscowo¶æ: Gdynia
Dom Zarazy dawniej g³ówny wjazd na teren Opactwa Cystersów Oliwskich. » województwo: pomorskie » miejscowo¶æ: Gdañsk
Pozosta³e style architektoniczne:
romanski gotycki renesans barok rokoko klasycyzm neoromanizm neogotyk neobarok neorenesans neoklasycyzm secesja eklektyzm modernizm